ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին հյուրընկալել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում Հայաստանի Ազգային ժողովում պրակտիկա անցնող երիտասարդներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին, համոզմունք է հայտնել, որ նրանց հետաքրքիր եւ ուսանելի կլինի երկրի  օրենսդիր մարմնում: Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ երիտասարդներն ուսումնական փորձառություն են անցնելու եւ՛ իշխանական, եւ՛ ընդդիմադիր խմբակցություններում, ինչը նրանց հնարավորություն կտա համադրել եւ հասկանալ երկու թեւերի աշխատանքի ոճն ու առանձնահատկությունները:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է քաղաքական գործիչ եւ քաղաքացի հարաբերություններին՝ կարեւորելով հաճախակի հանդիպումներն ու շփումները քաղաքացիների հետ: Ըստ Ալեն Սիմոնյանի՝ քաղաքացիների ցանկությունն է լսելի լինել:
Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Նիքոլսը շնորհակալություն է հայտնել համատեղ աշխատանքի համար եւ տեղեկացրել, որ ծրագիրը կշարունակվի նաեւ 2022 թվականին:
NDI-ի խորհրդարանի ծրագրի ղեկավար Հովհաննես Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ ներկայացրել ծրագրի էությունը:
Ազգային ժողովում պրակտիկայի ծրագիրը տասն ամիս տեւողությամբ է, ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից, իրականացնում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտը (NDI): Ծրագիրն ամեն տարի հավաքագրում է 27 պրակտիկանտ՝ նպատակ ունենալով Հայաստանի երիտասարդներին ծանոթացնելու խորհրդարանի աշխատանքներին: Վերջիններս օժանդակում են խմբակցություններին, պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովներին եւ ԱԺ աշխատակիցներին օրենսդրական հետազոտությունների, քաղաքացիների ներգրավվածության եւ հաղորդակցության աջակցության հարցերում:

А.Симонян принял стажеров НС в рамках программы NDI
14 октября Председатель НС А.Симонян принял молодежь, проходящую стажировку в НС в рамках программы Национального института демократии (NDI).
Приветствуя участников программы, спикер парламента выразил уверенность, что молодежи будет интересно и поучительно в законодательном органе страны. А.Симонян подчеркнул, что молодые люди наберутся опыта как во властной, так и в оппозиционных фракциях, что позволит им сопоставить и понять стиль и особенности их работы.
Председатель НС коснулся отношений между политиком и гражданином, подчеркнув важность частых встреч и контактов с гражданами. По его словам, желание граждан – быть услышанными.
Руководитель офиса NDI в Армении Лора Николс, поблагодарив за совместную работу, сообщила, что программа будет продолжена в 2022 г.
Руководитель парламентской программы NDI О.Арутюнян, поблагодарив Председателя НС за прием, представил суть программы.
Десятимесячная программа стажировки в НС, реализуемая NDI при финансировании USAID, ежегодно набирает 27 практикантов с целью ознакомления молодежи Армении с работой парламента. Стажеры помогают фракциям, постоянным комиссиям, депутатам и сотрудникам НС в законодательных исследованиях, вовлечении граждан и коммуникационном содействии.